Avroda "Le Penin ikinci yerdə qalması ilə" sıçrayış
Fransada Prezident seçkisinin ilk turunda Avropa Birliyi əleyhdarı sağçı Milli Cəbhə Partiyasının lideri Marine Le Penin ikinci yerdə qalması Avronun bahalaşması ilə nəticələnib. Bakı vaxtı ilə 23:20-yə olan məlumata görə, Avro Dollar qarşısında 1,8% bahalaşaraq 1.09 səvyyəsini keçib (Dollar ucuzlaşıb, EUR/USD =1.0906).
“Marja”nın məlumatına görə, Le Pen Prezident seçiləcəyi təqdirdə Fransanın Avropa Birliyindən çıxmasını gündəmə gətirəcəyini bəyan etmişdi. Bu da ortaq pul vahidi Avro üzərində təzyiq yaradırdı. Hətta Fransanın Birlikdən çıxmasının digər ölkələrindən çıxışına təkan verəcəyi və Avro sisteminin çökəcəyi barədə proqnozlar verilirdi.
Seçkinin ilk turunda Yürüş Hərəkatının lideri Emmanuel Macron səslərin 23,7%-ini alaraq seçkidən birinci çıxıb. Le Pen də 21,7%-lik səs nisbəti ilə ikinci olub. Mərkəz sağdakı Respublikaçılar Partiyasının namizədi Fransua Fillon və ifrat solçu namizəd Jean-Luc Melenchon isə hər biri 19,5% səs yığıblar.
Heç bir namizəd, Prezident seçilmək üçün ilk turda lazım olan 50 faiz səs çoxluğunu yığa bilmədiyindən, ilk turda ilk iki yeri qazanan Macron və Le Pen, 7 Mayda keçiriləcək ikinci tur səsvermədə yarışacaqlar.
Aparılmış başqa bir sorğuya görə, Yürüş Hərəkatının lideri Emmanuel Macron, ikinci turda seçicilərin 62%-nn səsini yığaraq prezident ola bilər.