Türkiyə Mərkəzi Bankı 22 aydan sonra faiz endirimi etdi
Bazarların maraqla gözlədiyi faiz qərarı açıqlandı. Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankının (TCMB) İdarə heyəti faiz endirimi prosesinə başlayıb. İdarə Heyəti siyasət faizini 2,5 bənd azaldaraq 47,5 faizə endirib.Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) faiz qərarını açıqladı.
Marja.az xəbər verir ki, TCMB əsas faizini 2,50 faiz bəndi azaldaraq 50%-dən 47,50%-ə endirib.
TCMB-nin əsas faizini 1,50 - 2 bənd azaldacağı gözlənilirdi.
22 aydan sonra ilk endirim
Beləliklə, Türkiyə Mərkəzi Bankı 2023-cü ilin fevral ayından bəri ilk dəfə olaraq faiz dərəcəsinin aşağı salınması istiqamətində addım atıb. Mart ayında 5 bəndlik faiz artımından sonra faiz dərəcəsi sabit saxlanılırdı.
Türkiyə Mərkəzi Bankının inflyasiya proqnozu 2024-cü ilin sonu üçün 45-46 faiz civarında, 2025-ci ilin sonu üçün 21 faiz, 2026-cı ilin sonu üçün isə 12 faizdir.
"Noyabrda inflyasiyanın əsas tendensiyası üfüqi səviyyəyə yaxın olaraq qalıb. Məlumatlar dekabrda əsas tendensiyanın azalmasına işarə edir. Son rübün göstəriciləri daxili tələbin yavaşlamağa davam etdiyini və inflyasiyanın azalmasına dəstək verən səviyyədə olduğunu göstərir. Əsas mallar üzrə inflyasiyası aşağı səviyyədə qalmağa davam edir, xidmət inflyasiyasındakı yaxşılaşma göz qabağındadır.
Aylıq inflyasiyanın əsas tendensiyasında əhəmiyyətli və daimi azalmaya nail olunana və inflyasiya gözləntiləri proqnozlaşdırılan proqnoz diapazonuna yaxınlaşana qədər sərt pul siyasəti mövqeyi saxlanılacaq. Bununla əlaqədar olaraq, inflyasiyanın reallaşması və gözləntilər nəzərə alınmaqla nəzərdə tutulan dezinflyasiya prosesinin tələb etdiyi sərt şərtləri təmin etmək üçün siyasət marağının səviyyəsi müəyyən ediləcək. İdarə Heyəti qərarlarını inflyasiyanın vəziyyətinə görə və iclasa əsaslanan bir yanaşma ilə verəcəkdir. İnflyasiyanın əhəmiyyətli və daimi pisləşməsi proqnozlaşdırılarsa, pul siyasəti alətlərindən səmərəli istifadə olunacaq.