Azərbaycanın faktorinq şirkəti illik 11,5 faiz ilə 5 milyon manat borc alacaq
“Ferrum Kapital” QSC-nin istiqrazları Bakı Fond Birjasında listinqə daxil edilib.14 yanvar 2022-ci il tarixində Bakı Fond Birjasının (BFB) Listinq Komitəsinin qərarı ilə “Ferrum Kapital” QSC-nin ümumi dəyəri 5 milyon manat olan istiqrazları standart bazar seqmentində listinqə daxil edilib.
Marja Birjaya istinadən xəbər verir ki, Faizli təmin edilməmiş sənədsiz adlı istiqrazların sayı 5000 ədəd, hər birinin nominal dəyəri 1000 manat, illik faiz dərəcəsi 11,5%, tədavül müddəti 12 ay, faizlərin ödəniş müddəti 1 aydan birdir.
Qeyd olunan istiqrazların yerləşdirilməsi Bakı Fond Birjasında rəqabətli hərrac üsulu ilə həyata keçiriləcəkdir. Yerləşdirmənin başlanmasına ən azı 2 iş günü qalmış hərracın baş tutacağı tarix BFB-nin internet səhifəsində investorlara açıqlanacaqdır.
"Ferrum Capital" Azərbaycanın ilk müstəqil faktorinq şirkəti və "AGA Group" şirkətlər qrupunun bir üzvü olaraq yerli və xarici şirkətlərə faktorinq və digər maliyyə xidmətləri təqdim edir.
"Ferrum Kapital" şirkəti 2020-ci ili 2 miylon 669 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Halbuki, şirkət 2019-cu ili 450 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. 2019-cu ildə "Ferrum Kapital"ın faiz gəlirləri 3 milyon 857 min manat ikən, 2020-ci ildə 7 milyon 163 min manata yüskəlib.
“Ferrum Kapital” 2017-ci ildə yaradılıb. Şirkətin səhmlərinin 68%-i Qafar Dəmirçiyə, 23%-i Məhəmməd Həbibzadəyə, 4,5%-i “AQA Şirkətlər Qrupu” QSC-yə, 4,5%-i isə “Vesta İnvestment” QSC-yə məxsusdur. 1-ci və 2-ci səhmdarlar müvafiq olaraq 3-cü və 4-cü səhmdarların təsisçiləridir.