Dolların 10,5 Türk lirəsinə yüksələcəyi gözlənilir
İtaliya Bankı Unicredit, Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankının faiz qərarının ardından 2021-ci ilin sonu üçün dollar/TL proqnozunu 1,20 lirə artıraraq 10,5 lirəyə yüksəldib. Türkiyə Mərkəzi Bankı sonuncu yığıncağında pul siyasəti faizini 18%-dən 16%-ə endirib.
Marja xəbər verir ki, Bank, 2021-ci ilin sonunda Mərkəzi Bankın faizinin 14%-ə düşəcəyini gözləyir.
2021-ci ilin sonu üçün Türkiyədə inflyasiya proqnozunu 18,5%-dən 19,6%-ə qaldıran Unicredit, 2022-nin ilk yarısında illik inflyasiyanın 20% ətrafında olacağını, sonra 16,3%-ə doğru geriləyəcəyini nəzərdə tutur.
2021-ci in sonuna qədər keçiriləcək yığıncaqların hər birində 1 faiz bəndi endirim gözlədiklərini qeyd edən bank, Türk lirəsindəki dəyər itkisinin qarşısını almaq üçün rəsmi təşkilatların bir sıra tədbirlər görə biləcəyini vurğulayıb.
Unicredit, 2021-ci ilin sonunda dolların 10,5 lirəyə çatmasını, 2022-ci ilin sonunda isə 11,8 lirə olacağını gözləyir.
Qeyd edək ki, Böyük Britaniya bankı Barclay bu il dolların qiymətinin 9,70 lirəyə, HSBC 9,80 lirəyə, Medley Advisors 10 lirəyə, Societe Generale isə 10,30 lirəyə yüksələcəyini təxmin edir.
Qeyd edək ki, bu həftə Dollar/TL məzənnəsi 9.6085 lirədən bağlanıb.