Qazaxıstandan Azərbaycana pul köçürmələrinin həcmi artıb
Bu ilin yanvar-iyul aylarında Qazaxıstandan Azərbaycana 19,5 min tranzaksiya çərçivəsində 8 milyon 582 min Qazaxıstan tengəsi (34 milyon 326 min manat) məbləğində pul köçürmələri həyata keçirilib.
Qazaxıstan Milli Bankının məlumatları əsasında aparılan hesablamalarına görə, bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 11,1% artıb.
Qazaxıstandan Azərbaycana yanvar-iyul aylarında həyata keçirilən pul transferlərinin Qazaxıstandan ümumi pul göndərişlərinin 1,6%-ni təşkil edib. Bu, illik müqayisədə 0,4 faiz bəndi azdır.
Təkcə iyul ayında Qazaxıstandan Azərbaycana 3 min tranzaksiya çərçivəsində 1 milyon 198 min tengə (4 milyon 791 min manat) həcmində pul baratları göndərilib ki, bu da iyun ayı ilə müqayisədə 13,4%, ötən ilin eyni ayı ilə müqayisədə isə 0,3% azdır. Təkcə iyul ayında ölkədən Azərbaycana pul transferləri xaricə ümumi pul köçürmələrinin 1,3%-ni təşkil edib ki, bu da aylıq müqayisədə dəyişməsə də, illik müqayisədə 0,5 faiz bəndi azdır.
Qeyd edək ki, 2020-ci ildə Qazaxıstandan Azərbaycana 41 min tranzaksiya üzrə 14 milyon 283,4 min tengə (57 milyon 134 min manat) həcmində pul transfert olunub ki, bu da 2019-cu il ilə müqayisədə 0,3% azdır.