Türkiyə Mərkəzi Bankının güclü faiz artıracağı gözlənilir
Türkiyə Mərkəzi Bankının pul siyasəti faizini 15%-ədək yüksəldəcəyi gözlənilirGələn həftə Cümə axşamı günü (19 noyabrda) Türkiyə Mərkəzi Bankının(TCMB) yığıncağı keçiriləcək. Marja xəbər verir ki, mütəxəssislər bankın faizində güclü artım edəcəyini gözləyirlər.
Keçən həftə TCMB-nin yeni sədri Naci Ağbal ilk açıqlamasında qiymət sabitliyinin önəmini vurğulamışdı. Berat Albayrakın istefasının ardından Xəzinə və Maliyyə Nazirliyi vəzifəsinə təyin edilən Lütfü Elvan da maliyyə intizamı və inflyasiyaya vurğu etmişdi.
Türkiyə Mərkəzi Bankının, Goldman Sachs 4,75 faiz bəndi, Societe General 4 faiz bəndi, TD Securities 5,75 faiz bəndi, Medley Qlobal Advisors isə 3 faiz bəndi faiz artıracağını gözləyir.
Mütəxəssislərə görə, faizin güclü artırılması ilə Türk Lirəsindəki bahalaşma trendi davam edə bilər.
Hazırda Türkiyə Mərkəzi Bankının həftəlik repo faizi 10.25% (əsas pul siyasəti faizi), gecəlik borc faizi 11.75% və likvidlik pəncərəsi (GLP) faizi 14.75% səviyyəsindədir.
Keçən həftə 8.5153 lirə səviyyəsindən bağlanmış Dollar/TL məzənnəsi bu həftə 7.7858 lirəyə qədər geriləyib.