Bakı metrosunda diferensial tarif modellərinin tətbiqi və subsidiya asılılığının azaldılması planlaşdırılır
“Bakı Metropoliteni” QSC 2026-ci il üçün daha hansı planlarınız və maliyyə gözləntilərini açıqlayıb.
Qurumun Maliyyə departamentinin rəisi Kamal Hüseynli Marja.az-a müsahibəsində bildirib ki, "2026-cı il üçün əsas fokusumuz maliyyə uçotunun daha detallı şəkildə qurulması, maliyyə hesabatlarının ikinci rübün sonunadək açıqlanması və xərclərin strukturlaşdırılmasıdır. Xərc-gəlir mərkəzlərinin müəyyənləşdirilməsi, diferensial tarif modellərinin təhlili, xətt və stansiya səviyyəsində fəaliyyət göstəricilərinin ayrılması gələn il üzrə əsas prioritetlərdəndir".
Kamal Hüseynli əlavə edib ki, bununla yanaşı, kommersiya gəlirlərin genişləndirilməsi və əməliyyat xərclərinin optimallaşdırılması istiqamətində konkret addımlar nəzərdə tutulur:
"2026-cı ildə mövcud Qırmızı və Yaşıl xətlərin ayrılması üzrə sərnişin axınında qismən azalmalar proqnozlaşdırılır, amma ümumilikdə, əməliyyat fəaliyyətinin daha optimallaşdırılması gözlənilir. Belə ki, 2026-ci ildə subsidiya ehtiyacının təqribən 40 milyon manat səviyyəsində formalaşacağı proqnozlaşdırılır.
Hazırda həm maliyyə dayanıqlığının gücləndirilməsi, həm də hesabat sisteminin daha çevik və davamlı olması üçün geniş iş gedir. Məqsədimiz Metropolitenin gələcək illərdə daha səmərəli və daha hesabatlı maliyyə modelinə keçməsidir".
“Bakı Metropoliteni” QSC-nin Maliyyə departamentinin rəisi bildirib ki, Metropoliten şəhər miqyasında yüksək tutumlu və kütləvi istifadə olunan nəqliyyat sistemidir və onun maliyyə modeli tənzimlənən tarif mexanizmi əsasında formalaşır:
"Bu yanaşma metronun bütün şəhər əhalisi üçün əlçatan qalmasını təmin edir, lakin eyni zamanda tarif gəlirlərinin əməliyyat xərclərini tam qarşılamamasına səbəb olur və subsidiya mexanizmini zəruri edir. Uzunmüddətli hədəfimiz metronun qısa müddətdə tam özünü maliyyələşdirən sistemə çevrilməsi deyil, əməliyyat xərclərinin optimallaşdırılması, tarif və kommersiya gəlirlərinin payının artırılması və orta müddətdə əməliyyat üzrə subsidiya asılılığının mərhələli şəkildə azaldılmasıdır. Dövlət büdcəsindən ayrılan vəsaitlərin isə əsasən yeni xətlər, stansiyalar və infrastrukturun genişləndirilməsi kimi kapital tutumlu layihələrə yönəldilməsi nəzərdə tutulur".