Dollar sürətlə dəyərdən düşür, Avro bahalaşır
Avro Dollar qarşısında bahalaşmaqda davam edir.
“Marja” xəbər verir ki, Bakı vaxtı ilə saat 07:10-da Avro/dollar məzənnəsi 0,7% qalxaraq 1.1475 səviyyələrində əməliyyat olunub.
ABŞ-prezidenti Donald Trumpın ötən il apardığı seçki kampaniyasının Rusiya ilə mümkün əlaqəsinə işarə edən sənədlərin ortaya çıxması maliyyə bazarlarına mənfi təsir edib. ABŞ səhmləri və Dollar düşüb.
Digər tərəfdən ABŞ Mərkəzi Bankının inflyasiya hədəfinə çata bilmədiyindən faiz artırmağa fasilə verəcəyi müzakirə edilir. Bu ehtimal da Dolları ucuzlaşdırır.
Digər “cəbhədə” – Avropa Mərkəzi Bankı təşviqləri dayandırmağı və faizləri qaldırmağa başlamağı müzakirə edir. Bu da Avronu bahalaşdırır. Artıq Avropada deflyasiya təhlükəsi ortadan qalxıb, iqtisadi canlanma sürətlə davam edir.
Bu gün Fed sədri Janet Yellenin çıxışı bazarlar tərəfindən izlənəcək. Yellen Çərşənbə və Cümə günləri Nümayəndələr Palatasında yarımillik təqdimatını edəcək. Fed sədrinin məşğulluq göstəricisi və pul siyasətinə dair mesajları əhəmiyyətli olacaq.
Dolların ucuzlaşması bu valyuta ilə ticarət olunan əmtələrin, o cümlədən neftin bahalaşmasına səbəb olub. Brent nefti 1.3 faiz bahalaşaraq 48,20 dollara çıxıb. Digər tərəfdən ABŞ-da xam neft ehtiyatlarının azalacağı gözlənilir və bu gözlənti də neftin qalxmasına təkan verir.