İngiltərə Bankından 1989-cu ildən bəri ən böyük faiz artımı
İngiltərə Mərkəzi Bankı (BOE) 40 illik pik səviyyəsinə çatmış inflyasiyanı cilovlamaq üçün faizini 0,75 bənd artıraraq 3 faizə çatdırıb. Beləliklə, bank 1989-cu ildən bəri ən böyük tempdə faiz artırıb.İngiltərə Mərkəzi Bankı faizini 0,75 bənd artıraraq 2,25%-dən 3%-ə qaldırıb. Beləliklə, bank son 33 ildə ən böyük sürətdə faiz artırıb.
Proqnoz da faiz dərəcəsinin 0,75 bənd artırılacağı istiqamətində idi.
Bank açıqlamasında, gələcək faiz artımları ilə bağlı "ehtimal ki, bazarların nəzərdə tutulduğundan daha aşağı olacaq" ifadəsini istifadə edib.
Bank ardıcıl 8-ci dəfə faiz artırıb. İngiltərə Mərkəzi Bankı ölkə iqtisadiyyatının tənəzzülə girə biləcəyi proqnozunu verib.
Açıqlamada deyilir ki, inflyasiya davamlı şəkildə hədəfə qayıdana qədər faiz artırmaq tələb oluna bilər. Həmçinin BOE İngiltərə iqtisadiyyatının çox çətin bir vəziyyətlə üzləşdiyi barədə xəbərdarlıq edib. Faizlərin artması iqtisadi aktivliyə mənfi təsir edir.
Sentyabrda ölkədə inflyasiya 10,1 faizə yüksəlmişdi.
Qərardan sonra Sterlinq dollar qarşısında 2 həftənin minimumuna düşüb.
İngiltərə Bankı 3-cü rübdə İngiltərə iqtisadiyyatının 0,5% kiçiləcəyini gözləyir.