Avrozonada inflyasiya yüksəlib
Avro Bölgəsində İstehlak Qiymətləri İndeksi (CPI) may ayında gözləntilərə uyğun olaraq illik müqayisədə 2,6% artıb.Avropa Statistika İdarəsi (Eurostat) Avro Zonası və Avropa İttifaqının (Aİ) may ayı üzrə yekun inflyasiya məlumatlarını dərc edib.
Məlumatlara görə, Avrozonada apreldə 2,4 faiz olan illik inflyasiya may ayında 2,6 faizə yüksəlib. İnflyasiya may ayında aylıq müqayisədə 0,2% olub.
Bazar proqnozları may ayında Avrozonada illik inflyasiyanın 2,6 faiz, aylıq inflyasiyanın isə 0,2 faiz olacağı idi. Elan edilmiş məlumatlar bazar gözləntiləri ilə eyni səviyyələrdə olub.
May ayında Avrozonada baza inflyasiyası illik 2,9 faiz, aylıq isə 0,4 faiz səviyyəsində ölçülüb.
Aİ-də apreldə 2,6% olan illik inflyasiya may ayında 2,7% olub. AB-də inflyasiya may ayında aylıq müqayisədə 0,2% təşkil edib.
AB-yə uyğun məlumatlara görə, may ayında ən yüksək inflyasiyanın olduğu ölkələr 5,8% ilə Rumıniya, 4,9% ilə Belçika, 4,3% ilə Xorvatiya, 3,9% ilə Macarıstan və 8% ilə Portuqaliya olub.