Bu gün FED faiz qərarını açıqlayacaq - NƏ GÖZLƏNİLİR?
Bu gün Bakı vaxtı ilə saat 22:00-da ABŞ Mərkəzi Bankı (Federal Ehtiyat Sistemi, FED) faiz qərarını açıqlayacaq.
Marja.az xəbər verir ki, Mərkəzi Bankın faiz dərəcələrini dəyişməz saxlayacağı gözlənilir. Ancaq potensial faiz endirimləri ilə bağlı hər hansı siqnallar, xüsusən də saat 22:30-da başlayacaq FED sədri Jerome Powell-ın mətbuat konfransında verəcəyi mesajlar diqqətlə izlənəcək.
Treyderlər, son iki ayda inflyasiyanın gözləniləndən daha "isti" olduğunu nəzərə alaraq, mərkəzi bankın potensial olaraq "şahin" meylindən qorxurlar.
Federal Ehtiyat Sisteminin 2024-cü ilin mart ayında keçiriləcək iclasında da faizlərini 23 ilin ən yüksək səviyyəsində: 5.25%-5.5% aralığında sabit saxlayacağı gözlənilir, çünki siyasətçilər faizləri azaltmağı nəzərdən keçirməzdən əvvəl inflyasiyanın 2% səviyyəsinə doğru düşməsinin davamlı bir yolda olduğuna əmin olmaq istəyirlər. Dekabrdakı son proqnozlar 2024-cü ilin sonuna qədər faiz endirimini göstərib. Bu arada, ABŞ-da illik inflyasiya fevralda gözlənilmədən 3,1%-dən 3,2%-ə yüksəlib. İndi inflyasiyanı hədəfə qaytarmaq çətinləşir, xidmət inflyasiyası inadkar olmaqda qalır.