Qlobal bank Dolların 36 lirəyə yüksələcəyini gözləyir
HSBC ilin sonuna dollar məzənnəsi proqnozunu 3 TL yüksəldib.Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) son günlər artan valyuta tələbi istiqamətində addımlar atarkən, xarici qurumlar da ABŞ Dolları/Türk Lirəsi (USD/TRY) məzənnəsi proqnozlarını yeniləməyə başlayıblar.
Marja.az xəbər verir ki, Dünyanın ən böyük bank və maliyyə xidmətləri institutlarından biri olan HSBC də dollar/TL proqnozunu yeniləyib.
HSBC strateqlərinin 6 mart tarixli hesabatlarına görə, HSBC 2024-cü il üçün Dollar/Türk Lirəsi (TL) proqnozunu 33-dən 36-ya yüksəldib.
Bankın hesabatında Türk Lirəsinin dəyərdən düşməsinin gözləniləndən daha sürətli olduğu bildirilib.
Qeyd edək ki, hazırda Dollar/TL məzənnəsi 31,84 lirə səviyyəsindədir.
Son vaxtlar Türkiyənin iqtisadi rəhbərliyi Türk Lirəsində (TL) real bahalaşma gözlədiklərini açıqlayıblar. Ölkənin Xəzinə və Maliyyə Naziri Mehmet Şimşək TL-də real ucuzlaşma olmayacağını vurğulayıb. Nazir Şimşək mövzu ilə bağlı deyib: “TL-ni dəstəkləyən siyasətlər var. Biz nə həddindən artıq dəyərli, nə də həddindən artıq dəyərsiz TL istəyirik. Seçki qeyri-müəyyənliyinin aradan qalxdığı bir mühitdə TL niyə inflyasiyadan çox dəyər itirməlidir?! Mən vətəndaşların portfel üstünlüklərinə hörmətlə yanaşıram. Proqramımız uğurla həyata keçirildikdə TL-də real ucuzlaşma olmayacaq. Uğurlu dezinflyasiya proqramlarında yerli valyuta real olaraq bahalaşıb".
Məsələ TCMB-nin faiz qərarı mətnlərində də yer alıb. TCMB-nin son faiz qərarının mətnində bu ifadələrə yer verilib: “Pul siyasətində qətiyyətli mövqe inflyasiyanın əsas elementlərindən biri olan türk lirəsinin real bahalaşması prosesinə töhfə verməyə davam edəcək”.