Avro ilə bağlı mühüm göstərici açıqlandı
Avro zonasında inflyasiya dəyişmədi
Avro zonasında inflyasiya, Avropa Mərkəzi Bankının hədəfindən (2%) xeyli aşağı qaldı. Halbuki, Bank pul siyasətini normallaşdırmağı və təşviqdən çıxışı müzakirə edir.
"Marja" xəbər verir ki, Eurostat-ın Bazar ertəsi günü açıqladığı məlumata görə, Avro zonasında istehlakçı qiymətləri (inflyasiya) İyul ayında İyun ayı ilə müqayisədə dəyişiklik göstərməyib və illik 1.3% artıb. İyunda da inflyasiya illik 1,3% ölçülmüşdü. Ərzaq və enerji kimi volatil elementlərdən təmizlənmiş baza inflyasiya, 1,1%-dən 1.2%-ə irəliləyərək üç ayın ən yüksək səviyyəsinə çıxıb.
Məlumat, Avropa Mərkəzi Bankının Prezidenti Mario Draghi-nin, inflyasiyanın gələcək aylarda İyun ayındakı səviyyəsində qalacağı təxmininə uyğun olub. Həmçinin inflyasiya region iqtisadiyyatının inkişaf etməsinə baxmayaraq tam sabitləşməyib.
Avropa Mərkəzi Bankının payızda keçiriləcək toplantısında pul siyasətinin normallaşdırılmasını müzakirə edəcəyi gözlənilir. Bu gözləntilər ilə əlaqədar olaraq Avro bahalaşırdı.
İnflyasiya göstəricilərinin açıqlanmasının ardından Avro Dollar qarşısında cüzi ucuzlşaraq 1.1736 səviyyəsinə düşüb (Bakı vaxtı ilə saat 1330-a olan məlumat).