Avronun 1.1380 dollara düşməsini gözləyirlər - YENİDƏN ALACAQLAR
Avro, Dollar qarşısında bahalaşmaqda davam edə bilmədi. İnvestorların mənfəət əldə etmək məqsədilə "uzun" mövqelərdən çıxması (Avronu satması) məzənnənin 1.14 dollar səviyyəsindən aşağı düşməsinə səbəb olub.
"Marja" xəbər verir ki, Sədr Janet Yellenin bəyanatları Fed-in bu il daha çox faiz artırmayacağı barədə gözləntiləri artırıb. Üstəlik ABŞ-dakı siyasi qarışıqlıqla əlaqədar olaraq Çərşənbə günü 1.1489 dollara çatan Avro, Yellenin açıqlamalarının ardından bu səviyyənin üzərinə qalxa bilmədi və daha aşağı səviyyələrə endi.
Avropalı treyderlərə görə, pul bazarında uzun Avro mövqeləri azaldılıb (Avro satılıb). Treyderlər, yenidən bazara girmək üçün Avronun 1.1380 dollara yaxın bir səviyyəyə gəlməsini gözləyirlır.
Avronun müqavimət səviyyəsi hesab edilən 1.15 dollar səviyyəsini qıra bilməməsi, opsiyon treyderlərinin yuxarı istiqamətli mövqe tutmaqdan (Dollar satıb, Avro almaqdan) çəkindirib.
Bakı vaxtı ilə saat 15:00-a olan məlumata görə, Avro/dollar (EUR/USD) məzənnəsi 1.1384 səviyyəinə düşüb.