"Saxta 100 manatlıq əskinaslar artmaqdadır"
Son illər Azərbaycanda saxta 100 manatlıq əskinasların artımı müşahidə edilir.
Bunu Azərbaycan Mərkəzi Bankının Nağd pul departamentinin Pul nişanlarının ekspertizası və saxtalaşdırılmasına qarşı mübarizə şöbəsinin rəisi Nəsib Pənahlı bildirib.
"2021-ci ildə aşkarlanmış 358 saxta pul nişanından 252-si, 2022-ci ildə aşkarlanmış 452 saxta pul nişanından isə 323-ü 100 manatlıq olub. Ümumiyyətlə isə 2006-2022-ci ildə Azərbaycanda 10 095 ədəd saxta əskinas aşkar edilib. Son 4 ildə bununla bağlı 20 cinayət işi açılıb. Hazırda ölkədə hər 660 min pul nişanına 1 ədəd saxta əskinas düşür”.
AMB rəsmisi milli valyutanın saxtalaşdırılmasına qarşı mübarizədə bankların payını da açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, siyahıya 1-ci yeri "Kapital Bank" ASC tutub - 28%. Növbəti yerlərdə “Access Bank” QSC (20%), “Unibank” (14%), “Express Bank” (10%), “Bank Respublika” (5%), "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı" (3%), “Yelo Bank" (2%) ASC-lər və digər banklar (18%) qərarlaşıb.