AzTV-nin xalis zərəri artıb
“Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” QSC (AzTV) 2021-ci ili 1 milyon 995 min manat xalis zərərlə başa vurub.
Qurumun maliyyə hesabatına istinadən xəbər verir ki, bu, 2020-ci ilə nisbətən 9,7% çoxdur. AZTV 2020-ci ili 1 milyon 818 min manat xalis zərər ilə bağlamışdı.
Ötən il AzTV-nin gəlirləri 34 milyon 846 min manat (əvvəlki ilə nisbətən 1,4 % çox), o cümlədən qeyri-birja əməliyyatlarından gəlirləri (dövlət büdcəsindən ayırmalar) 31 milyon 141 min manat (0,5 % çox), birja əməliyyatlarından gəlirləri 699 min manat (80,6% çox), sair əməliyyat gəlirləri isə 5 min manat (əvvəlki il olmayıb) təşkil edib.
İl ərzində səhmdar cəmiyyətinin xərcləri isə 36 milyon 817 min manat (1,8 % çox), o cümlədən sərf etdiyi materialların dəyəri 991 min manat (42 % çox), əmək haqqı xərcləri 21 milyon 485 min manat (4,4 % çox), amortizasiya xərcləri 3 milyon 366 min manat (25,6% az), sair əməliyyat xərcləri isə 10 milyon 976 min manat (5,9 % çox) təşkil edib.
2021-ci ildə AzTV 23 min manat mənfəət vergisi ödəyib ki, bu da 2020-ci illə müqayisədə 6,1% azdır.
Bu il yanvarın 1-nə səhmdar cəmiyyətinin aktivləri 24 milyon 292 min manat olub ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 0,4 % çoxdur. Hesabat dövründə qurumun öhdəlikləri 3,8% azalaraq 1 milyon 12 min manata düşüb, balans kapitalı isə 0,6 % artaraq 23 milyon 280 min manata çatıb.
Xatırladaq ki, AzTV kommersiya qurumu kimi Prezident İlham Əliyevin 23 mart 2005-ci il tarixli fərmanı ilə, Dövlət Televiziya və Radio Verilişləri Şirkətinin bazasında yaradılıb. Onun nizamnamə kapitalı isə 10,725 milyon manatdır.