Avronu baha alan, ucuz satan banklar - SİYAHI
Bu gün avronun (EUR) Azərbaycan manatına (AZN) qarşı rəsmi məzənnəsi daha 0,2% azalaraq 1,8313 manat təşkil edib. Bu, 2020-ci ilin aprel ayının 24-dən bəri qeydə alınan ən aşağı göstəricidir.
Hesablamalarına görə, ötən il yanvarın 7-də avronun manata qarşı məzənnəsi 2,0958 manata çataraq 32 aylıq maksimumu yeniləmişdi. Həmin tarixdən avro manata nisbətdə 12,6% ucuzlaşıb.
Avro Avropa Mərkəzi Bankının faiz dərəcələrini dəyişməz olaraq saxlaması qərarı fonunda dollara və manatın məzənnəsinin dollara sərt bağlılığını nəzərə alaraq, manata qarşı da ikiillik minimumda qalmağa davam edir. Qeyd edək ki, Avropa Mərkəzi Bankı kreditlər üzrə faiz dərəcəsini 0%, marjinal kreditlər üzrə faiz dərəcəsini 0,25%, depozitlər üzrə dərəcəsini isə -0,5% səviyyəsində saxladı.
Azərbaycan banklarının nağd avronun konvertasiyası üzrə məzənnələrinə nəzər saldıqda, hazırda ölkədə demək olar ki, bütün bankların nağd avronu AMB-nin bu günə olan məzənnəsindən (1 avro/1,8313 manat) aşağı aldığı müşahidə olunur. Satışa gəldikdə isə, bankların rəsmi məzənnədən ortalama 1,3%, bəzi bankların isə 1,7%, 1,8% və hətta 2,7% baha satdığını müşahidə etmək olar.
Hazırda bu günə olan məlumatlara görə, bankların avronun konvertasiyası üzrə orta marjası 0,0458 manat təşkil edir. Bəzi banklarda bu göstərici 2 və hətta 1 qəpik səviyyələrində olsa da, bankların 68%-də marja 4 qəpikdən çoxdur.
Xatırladaq ki, bu ilin yanvar-fevral aylarında əhali banklardan 20,601 mln. nağd avro alıb və 12,032 mln. avro satıb.
Nağd avronu ən baha alan bankların renkinqi: