FED bu axşam 2022-ci ilin ilk faiz qərarını açıqlayacaq - ƏSAS SUAL...
ABŞ Mərkəzi Bankı (FED) ilin ilk faiz qərarını bu axşam qəbul edəcək və ictimaiyyətə açıqlayacaq.
Marja xəbər verir ki, qərardan sonra FED sədri Cerom Pauell (Jerome Powell) mətbuat mənsublarının qarşısına çıxacaq. Bazar aktyorları FED-in açıqlamasında və Pauellin mesajlarında pul siyasəti mesajlarını diqqətlə izləyəcəklər.
ABŞ Federal Ehtiyat Sistemi bu gün Bakı vaxtı ilə saat 23:00-da faiz qərarını açıqlayacaq. Faiz dərəcəsi diapazonunun 0-0,25% -də qalması gözlənilir. FED sədri Jerome Powell saat 23:30-da mətbuat konfransı keçirəcək və sualları cavablandıracaq.
FED-in bu toplantıda mart ayında faiz artıracağına işarə edəcəyi demək olar ki, dəqiqdir. Sual budur ki, Fed sədri Pauell 0,50 bəndlik faiz artımına işarə edəcək?
Fed sədrinin mərkəzi bankın balansının kiçilməsi prosesi ilə bağlı daha ətraflı yol xəritəsi təqdim edə biləcəyi gözlənilir.
İki həftə əvvəl etdiyi çıxışında Pauell inflyasiyanı cilovlamaq üçün lazım olanı edəcəklərini bildirsə də, "İndi olduğumuz yerdən normallaşmaya çox uzun bir yol var" demişdir.
"Standard Chartered"ə görə, FED aktiv alışlarının azaldılmasını fevral ayında başa çatdıra bilər.
Bloomberg Economics, faiz dərəcələrinin sabit qalacağını və aktiv alışlarının azaldılmasında mövcud yolun davam edəcəyini proqnozlaşdırır. “Omicron dalğasının ortasında olduğumuzu nəzərə alsaq, biz Fed-in artımla bağlı qeyri-müəyyənlikləri və aşağı yönlü riskləri vurğulayaraq, ehtiyatlı qalmasını gözləyirik”, - Bloomberg Economics-in baş iqtisadçısı Tom Orlik bildirib.