İngiltərə Mərkəzi Bankından sürpriz faiz qərarı
İngiltərə Mərkəzi Bankı inflyasiyanı dayandırmaq üçün siyasət faizini pandemiyadan bu yana ilk dəfə artıraraq 0.10%-dən 0.25%-ə yüksəldib.İngiltərə Mərkəzi Bankı inflyasiya təzyiqlərinin artması ilə əlaqədar olaraq pul siyasəti faizini rekord aşağı səviyyə olan 0.10%-dən 0.25%-ə qaldırıb. Qiymətli kağızların alışı proqramını isə dəyişdirməyərək 895 milyard sterlinqdə saxlayıb.
Marja xəbər verir ki, iqtisadçılar və bazarlar faizdə dəyişiklik gözləmirdilər.
Bank açıqlamasında inflyasiyanın Aprel ayında 6% ətrafına yüksələrək rekord qıracağını və pul siyasətində "mülayim sərtləşdirmə" ola biləcəyini qeyd edib.
İngiltərədə inflyasiya Noyabrda 4.2%-dən 5.1%-ə yüksələrək son 10 ilin ən yüksək səviyyəsinə çatıb və Mərkəzi Bankının 2%-lik hədəfinin üzərində reallaşıb.
Dünən də ABŞ Mərkəzi Bankı (Fed) gələn il 3 dəfə faiz artıracağının siqnalını verib. Bu gün Norveç Mərkəzi Bankı da faizini artırıb.