“Devalvasiyaya əsas yoxdur, Mərkəzi Bankdan tutarlı açıqlama verilsə, yaxşı olardı”
“Hazırda manatın məzənnəsinə təsir edən iki amil müsbət istiqamətdədir”.
Bunu Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında deputat Əli Məsimli deyib.
Deputat bildirib ki, bunlar neftin qiyməti və makroiqtisadi göstəricilərdir. Onların hər ikisi devalvasiyaya əsas olmadığını göstərir:
“Büdcədə nəzərdə tutulan neftin qiyməti ilə bu gün neftin real qiyməti manatın məzənnəsinə çox müsbət təsir edir. Neftin hazırkı qiyməti büdcədə nəzərdə tutulandan 33 faizədək yüksəkdir. Amma kommersiya bankları bu gün dolların satışına məhdudiyyət qoyub. Bunu çirkli pulların yuyulmasının qarşısını almaqla əlaqələndirirlər. Çirkli pulların yuyulmasının qarşısını almaq üçün qanunvericilikdə kifayət qədər tədbirlər var. Mərkəzi Bankdan kommersiya banklarının bu addımı ilə bağlı daha tutarlı açıqlama verilsə, yaxşı olardı”.
Azərbaycanda Dollar almaq daha da çətinləşdirilibDeputat qeyd edib ki, icbari tibbi sığorta ilə bağlı geniş planlı işlər gedir:
“Hər işin əvvəli çətindir. Bu istiqamətdə görülən işləri müsbət qiymətləndiririk. Amma transplantasiya ilə bağlı məsələlər tibbi sığortadan kənarda qalır. Bununla bağlı Nazirlər Kabineti yeni qərar versə, yaxşı olardı. Xüsusilə qaraciyər və böyrək transplantasiyası ilə bağlı məsələ icbari tibbi sığorta paketinə daxil olsa, yaxı olardı”.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın ən böyük banklarından biri vətəndaşlara dollar satışını dayandırıb, digər banklar isə satış üçün sənədlər tələb edərək dollar satışını çətinləşdiriblər.