Mərkəzi Bank faiz endirməyə davam edə bilmədi – VƏZİYYƏT PİSLƏŞİB VƏ GƏRGİNLƏŞİB
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Mərkəzi Bankı uçot faiz dərəcəsinin 6,5% səviyyəsində dəyişməz saxlanılması haqqında qərar qəbul etmişdir. Mərkəzi Bank Sentyabr yığıncağında faiz endirmişdi.
Marjanın məlumatına görə, Mərkəzi Bankın sədri Elman Rüstəmov uçot faiz dərəcəsinin dəyişməz saxlanılmasının səbəblərini açıqlayıb:
“İqtisadiyyatda inflyasiyaya azaldıcı təsir göstərən amillərin üstünlüyü şəraitində inflyasiya səviyyəsi azalmaqda davam edir və qəbul edilmiş hədəf diapozonunun mərkəzindən aşağıda formalaşıb. Lakin Covid 19-un ikinci dalğasının güclənməsi və milli hökumətlərin qəbul etdiyi məhdudlaşdırıcı tədbirlər nəticəsində qlobal iqtisadi artımın bərpası perspektivlərinin pisləşməsi, neft bazarlarında qiymət dəyişikliyi, regionda geosiyasi risklərin və vəziyyətin gərginləşməsi, qeyri-müəyyənliklərin əhəmiyyətli artması uçot dərəcəsinin potensial azaldılması imkanlarını məhdudlaşdırır. Bütün bunlar qısa və ortamüddətli risklər balansının yenidən qiymətləndirilməsini şərtləndirir”.
Qeyd edək ki, 2020-ci ildə Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin artıq 7 dəfə iclası keçirilib və bu iclasdan 4-də uçot faiz dərəcəsinin azaldılması barədə qərar qəbul edilmişdi.