Mərkəzi Bank faiz qərarını açıqladı
Azərbaycan Mərkəzi Bankı uçot dərəcəsini 0,25 bənd də aşağı saldı
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti uçot dərəcəsinin 0,25 faiz bəndi azaldılaraq 7.50%-dən 7.25%-ə endirilməsi haqda qərar qəbul etmişdir.
"Marja" xəbər verir ki, faiz dəhlizinin yuxarı və aşağı hədləri uçot dərəcəsinə ± 1.75 %-lik diapazonda müəyyənləşdirilmişdir ( yuxarı 9% və aşağı 5.5%).
Qeyd edək ki, 2019-cu ildə Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin 8 dəfə iclası keçirilmiş və bütün iclaslarında faizlərin endirilməsinə qərar veilmişdi.
2017-ci ildə Mərkəzi Bankın uçot dərəcəsi 15% səviyyəsində idi. 2018-ci ilin Fevral ayında uçot dərəcəsi 13%ə, Aprel ayında 11%-ə, İyul ayında 10%-ə, Oktyabr ayında 9,75%-ə endirildi. Uçot dərəcəsi 2019-cu ilin Fevral ayında 9,25%-ə, Mart ayında 9%-ə, Aprel ayında 8,75%-ə, İyun ayında isə 8,5%-ə, İyul ayında 8,25%-ə, Sentyabr ayında isə 8%-ə, Oktyabr ayında 7,75%-ə, Dekabr ayında isə 7,50%-ə salınmışdı.