Azərbaycan Mərkəzi Bankının valyuta ehtiyatlarında böyük artım
2019-cu ilin Oktyabr ayında Azərbaycan Mərkəzi Bankının valyuta ehtiyatları 110,6 milyon dollar artaraq 31 Oktyabr 2019-cu il tarixində 6 milyard 144,7 milyon dollar çatıb.
“Marja” Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, Sentyabrın sonunda Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatları 6 milyard 34,1 milyon dollar təşkil etmişdi.
Ötən ilin sonu ilə müqayisədə (10 ay ərzində) Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatları 763.5 milyon dollar artıb.
Bir müddət öncə Mərkəzi Bankın sədri Elman Rüstəmov bildirmişdi ki, Mərkəzi Bank bazardan valyuta alışı həyata keçirib.
"Valyuta bazarında təklifin tələbi üstələməsi valyuta ehtiyatlarının artması üçün şərait yaradıb. İlin ötən dövrü üzrə valyuta bazarında təxminən 940 milyon dollar məbləğində profisit yaranıb. O cümlədən, Dövlət Neft Fondunun sata bilmədiyi 548 milyon dollar vəsaiti var. Mərkəzi Bank 2019-cu ildə valyuta bazarından 391 milyon dollar valyuta alıb. Mərkəzi Bankın valyuta bazarındakı bütün profisiti alması arzuolunan variant deyil, əlavə pul emissiyasına gətirib çıxardır. Bu isə pul kütləsinin idarə edilməsində əlavə problemlər yarada bilər”,- Mərkəzi Bankın sədri Elman Rüstəmov 25 Oktyabrd keçirdiyi mətbuat konfransında bildirmişdi.