Hər biriniz Beynəlxaq Bankda pay ala biləcəksiniz - İPO
“Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Xalid Əhədov Bankın özəlləşdirmə prosesinə dair yeni məlumatlar verib.
“Marja” “Reuters”ə istinadən xəbər verir ki, Xalid Əhədov Bankın özəlləşdirilməsinə hazırlığın təşkilati-sağlamlaşdırma tədbirlərinə paralel olaraq mərhələ-mərhələ yerinə yetiriləcəyini qeyd edib. Eyni zamanda, özəlləşdirmə prosesində iştirak edə biləcək mümkün investorlar haqqında mövqeyini bölüşüb:
“Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafında maraqlı olan Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Asiya İnkişaf Bankı kimi qurumların prosesə cəlb edilməsi çox əhəmiyyətlidir. Bundan başqa, investor qismində Azərbaycan Beynəlxalq Bankına yeni texnologiyalar və yeni nəfəs gətirə biləcək özəl xarici maliyyə institutlarına da üstünlük verilə bilər. Özəlləşdirmə prosesinə yerli investorların da yerli İPO vasitəsilə cəlb olunması mümkündür”.
İPO- səhmlərin birja vasitəsilə geniş ictimaiyyətə (investorlara) ilkin kütləvi təklifi prosesidir.