Faktorinq, lizinq və lombard şirkəti 14 faizlə 5 milyon manat borc alır -ŞƏRTLƏR
Faktorinq, lizinq və lombard xidmətləri göstərən "Fеrrum Kapital" QSC istiqraz buraxılışı yolu ilə 5 milyon manat borclanmağa hazırlaşır.
Marja.az xəbər verir ki, şirkət hər birinin nominal dəyəri 100 manat olan 50 000 ədəd təmin edilməmiş istiqraz buraxıb.
İstiqrazlar üzrə illik gəlirlilik dərəcəsi 14%-dir və faiz ödənişləri 3 aydan bir həyata keçiriləcəkdir. Tədavül müddəti 12 ay təşkil edir.
İstiqrazlar kütləvi təklif üsulu ilə birqiymətli hərrac vasitəsilə Bakı Fond Birjasının (BFB) ticarət platformasında birja üzvü tərəfindən sifarişlərin birjanın sisteminə daxil edilməsi yolu ilə alqı-satqı əqdləri bağlanılmaqla ilkin yerləşdiriləcəkdir.
Anderrayter “Unicapital İnvestisiya Şirkəti” ASC-dir. "Unicapital" emissiya üzrə qiymətli kağızların 4 milyon manat həcmində hissəsini öhdəlik götürməklə, 1 milyon manat həcmində hissəsini isə öhdəlik götürmədən yerləşdirəcəkdir.
"Fеrrum Kapital" QSC-nin nizamnamə kapitalının 68%-i Demirçi Qafar Aydın oğluna, 23%-i Həbib Zadəh Məhəmməd Rezaya, 4,5%-i “AQA Şirkətlər Qrupu” QSC-yə və 4,5%-i “Vesta Investment” QSC-yə məxsusdur.
2025-ci ilin sonunda "Fеrrum Kapital"ın götürülmüş kreditlər və buraxılmış istiqrazlar üzrə cəmi 66 milyon 184 min manat borcu olub. 2024-cü ildə şirkətin kredit portfeli 50,6 milyon manat olub. "Fеrrum Kapital" 2025-ci ilin 3 rübü ərzində 2 milyon 459 min manat mənfəət əldə edilib, 1 milyon 377 min manat isə ümidsiz borc kimi zərər tanınaraq bölüşdürülməmiş mənfəətdən azaldılıb.