Apple şirkəti fevralda Gemini-nin dəstəklədiyi Siri-ni təqdim edəcək
Apple şirkəti fevral ayında Siri-nin yeni bir versiyasını elan etməyi planlaşdırır. Google-ın Gemini süni intellekt modellərindən istifadə edəcək bu yeni Siri versiyası, Apple-ın 2024-cü ilin iyun ayında verdiyi vədləri yerinə yetirən ilk versiya olacağı və istifadəçinin şəxsi məlumatlarına və ekrandakı məzmuna giriş edərək tapşırıqları yerinə yetirməsi gözlənilir. Bu Siri versiyasının, ChatGPT kimi digər söhbət botları tərzində daha danışqan olması və birbaşa Google-ın bulud infrastrukturu üzərində işləməsi gözlənilir.Apple və Google arasındakı yaxın zamanda elan olunan süni intellekt əməkdaşlığının nəticələri fevral ayında görünməyə başlayacaq.
Marja.az xəbər verir ki, Apple-ın Siri asistenti, Google-ın süni intellekt modellərindən güc alacaq.
Apple şirkəti fevral ayında Siri-nin yeni bir versiyasını elan etməyi planlaşdırır. Google-ın Gemini süni intellekt modellərindən istifadə edəcək bu yeni Siri versiyası, Apple-ın 2024-cü ilin iyun ayında verdiyi vədləri yerinə yetirən ilk versiya olacağı və istifadəçinin şəxsi məlumatlarına və ekrandakı məzmuna giriş edərək tapşırıqları yerinə yetirməsi gözlənilir. Bu Siri versiyasının, ChatGPT kimi digər söhbət botları tərzində daha danışqan olması və birbaşa Google-ın bulud infrastrukturu üzərində işləməsi gözlənilir.
Yeni Siri-nin artıq sadəcə səsli köməkçi deyil, tam bir söhbət botuna çevrildiyini görəcəyik. Bu söhbət botu layihəsinin kod adının isə Campos olduğu bildirilir. Yeni Siri sisteminin iPhone, iPad və Mac əməliyyat sistemlərinə dərin inteqrasiya olunması gözlənilir.
Əvvəlki hesabatlar Apple-ın süni intellekt strategiyasını yenidən yoluna qoymaqda çətinlik çəkdiyini göstərirdi. Lakin Google əməkdaşlığı və Apple-ın süni intellekt rəhbəri John Giannandrea-nın yaxın zamanda ayrılması ilə şirkət yeni bir istiqamət tapmış kimi görünür.