İspaniyanın bank nəhəngi 2025-ci ilin sonunda Dolların 45 Türkiyə Lirəsi olacağını gözləyir
İspaniyanın bank nəhəngi BBVA Türkiyə iqtisadiyyatı ilə bağlı yeni proqnozlarını ehtiva edən bir qiymətləndirmə dərc edib.
Marja xəbər verir ki, hesabatda Türkiyənin iqtisadi artımı, USD/TRY və inflyasiya proqnozları, ilk faiz endiriminin nə vaxt ediləcəyi ilə bağlı gözləntilər yer alıb.
BBVA Research Türkiyə iqtisadiyyatı üçün 2025 və 2026-cı illər üçün ÜDM artımı gözləntilərini dəyişməyib. Təşkilat 2025-ci il üçün 3,5 faiz, 2026-cı il üçün isə 4 faiz artım proqnozlarını qoruduğunu açıqlayıb.
2025-ci ilin birinci rübündəki güclü performans, mümkün məhdud fiskal stimullar və zəif xarici tələbin böyük mənfi təsir yaratmayacağına görə iqtisadi artım proqnozlarının sabit saxlanıldığı bildirilib.
BBVA Research xatırladıb ki, martın ortalarında və aprelin əvvəllərində baş verən şoklardan sonra 2025-ci ilin sonu üçün inflyasiya proqnozunu 29 faizdən 31 faizə, 2026-cı ilin sonu üçün isə 20,5 faizdən 21 faizə qaldırıblar.
“Son aylardakı müsbət sürprizlərə baxmayaraq, biz ərzaq və enerji qiymətlərində, tənzimlənən qiymətlərdə və real faiz dərəcələrində qeyri-müəyyənliklər səbəbindən inflyasiya proqnozlarımızda ehtiyatlı olmağa davam edirik”, - deyə qiymətləndirmədə qeyd olunub.
BBVA Research, 10 iyun tarixindən etibarən maliyyələşdirmə xərclərinin siyasət faizinə doğru normallaşmağa başladığını vurğulayaraq, bu yaxınlaşmanın davam edəcəyini gözlədiyini qeyd edib.
Bank, TCMB-nin iyul ayından etibarən faiz dərəcələrini endirməyə davam edəcəyini proqnozlaşdırır.
BBVA, Türkiyə Mərkəzi Bankının faizinin 2025-ci ilin sonuna qədər 36 faizə düşəcəyini gözlədiklərini bildirib.
Dollar/TL proqnozları
Qiymətləndirmədə məzənnə proqnozları da yer alıb. BBVA 2025 və 2026-cı ilin sonu üçün USD/TRY məzənnəsi proqnozunu müvafiq olaraq 45 və 52 səviyyəsində saxlayıb.