Azərbaycanın investisiya şirkətlərinin müştəri aktivləri 20% artıb
Hesabat ili ərzində investisiya şirkətlərinin balansı genişlənmişdir. 2023-cü ilin sonu ilə müqayisədə investisiya şirkətlərinin aktivləri 50% (61 mln. manat) artaraq 182 mln. manat, öhdəlikləri isə 71% (53 mln. manat) artaraq 128 mln. manata çatmışdır. İnvestisiya şirkətlərinin aktiv və öhdəliklərindəki artımı şərtləndirən əsas amil repo/əksrepo əməliyyatlarının həcminin artımı ilə bağlı olmuşdur.
Marja xəbər verir ki, bu, Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının 2024-cü ilin yekunları üzrə Maliyyə Sabitliyi Hesabatında bildirilir.
Qeyd edilib ki, dövr ərzində investisiya şirkətlərinin müştəri aktivləri genişlənmişdir. 2023-cü ilin sonu ilə müqayisədə investisiya şirkətlərinin müştəri aktivləri 20% (315 mln. manat) artaraq 1,915 mln. manata çatmışdır. Müştəri aktivlərində artımın əsas drayveri xarici bazarda broker xidmətləri olmuşdur. Belə ki, xarici bazarda broker xidmətləri üzrə müştəri aktivləri 26% (333 mln. manat) artmışdır.
İnvestisiya şirkətlərinin xalis mənfəətində artım müşahidə edilmişdir. Belə ki, ötən ilin sonu ilə müqayisədə 2024-cü il ərzində investisiya şirkətlərinin xalis mənfəəti 2.7% (0.2 mln. manat) artaraq 7.9 mln. manat olmuşdur. İnvestisiya şirkətlərinin xalis mənfəətində artım müşahidə edilsə də, artan kapital fonunda ROE göstəricisi 2.2 f.b. azalaraq 15.7% olmuşdur.
İnvestisiya şirkətlərinin kapital mövqeyi komfort zonadadır. 2024-cü ilin ilk yarımilinin sonuna olan məlumatlara əsasən sektor üzrə məcmu kapital 46 mln. manat, tələb olunan kapital isə 5.2 mln. manat təşkil etmişdir ki, bu da investisiya şirkətlərinin kifayət qədər kapital buferinə sahib olmasını şərtləndirir