Azərbaycanın qiymətli kağızlar bazarı 2 dəfədən çox böyüyüb
Bu ilin I yarısında Azərbaycanın qiymətli kağızlar bazarında 18 milyard 616,9 milyon manatlıq əməliyyat aparılıb.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının statistikasına görə, bu, ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 2,2 dəfə çoxdur.
Yarımillik göstəricinin 4 milyard 280,6 milyon manatlıq hissəsi ilkin bazarda (22,8 % çox), 14 milyard 336,3 milyon manatlıq hissəsi təkrar bazarda (2,9 dəfə çox) formalaşıb.
Hesabat dövründə qiymətli kağızlar bazarında 7 354 əqd bağlanılıb. Bu, illik müqayisədə 31,7 % çoxdur. Əqdlərin 1 182-si ilkin bazarın (1,8 % az), 6 172-si isə təkrar bazarın (41 % çox) payına düşüb.
Yanvar-iyun aylarında qiymətli kağızlar bazarında aparılmış əməliyyatların 3 milyard 653,5 milyon manatlıq hissəsi və yaxud 19,6 %-i dövlət qiymətli kağızlarının, 2 milyard 138,3 milyon manatlıq hissəsi və yaxud 11,5 %-i korporativ qiymətli kağızların, 12 milyard 825,1 milyon manatlıq hissəsi və yaxud 68,9 %-i isə repo əməliyyatlarının payına düşüb. Bunlar, əvvəlki ilə nisbətən müvafiq olaraq 14,7 %, 53 % və 3,3 dəfə çoxdur.
İl ərzində bu bazarda bağlanmış əqdlərin isə 1 450-si və yaxud 19,7 %-i dövlət qiymətli kağızlarının, 2 018-i və yaxud 27,45 %-i korporativ qiymətli kağızların, 3 886-sı və yaxud 52,85 %-i isə repo əməliyyatlarının payına düşüb. Bunlar isə illik müqayisədə müvafiq olaraq 3,1 %, 10,6 % və 65,4 % çoxdur.