Zəlzələ dağıntısında əhəmiyyəti artan hörgü blokları – Gobustone
(©) Bütün inkişaf etmiş ölkələrdə uzun müddətdi tikinti sahəsində həm ekoloji həm də təhlükləsizlik baxımından qazbetondan istifadə edilsə də, Azərbaycan tikinti sektorunda çox az miqdarda bu məhsulun istifadəsinə keçid olmuşdur. Bu təbiiki sözügedən ölkələrin uzun illərdir olan təcrübəsinin və uğurlu sınaqlarının nəticəsidir.
Bu yaxınlarda Türkiyədə baş vermiş zəlzələ fəlakəti tikintidə istifadə edilən materialların bir daha keyfiyyətli və dayanıqlı olması məsələsini gündəmə gətirib.
Bildiyiniz kimi, bina inşasında tikilinin dayanaqlığı əsasən daşıyıcı beton kalonların üzərinə düşür. Bildirmək istərdik ki, qazbetonun yekun tətbiqdən sonra binanın əsas konstruksiyasına düşən yükün həcmi daha yüngül və azdır, standartın tələbinə uyğun olaraq dayanıqlığı daha etibarlıdır. Bu da nəticədə tikilinin ömrünü uzatmaqla daha təhlükəsiz, etibarlı olmasına və təməl betona düşən gərginliyin azalmasına gətirib çıxarır. Qeyd etdiyimiz bu əsas üstünlüklə yanaşı qazbetonun digər müsbət tərəflərini də ayrıca bildirmək istərdik:
1. Məhsulun istehsalı Alman texnologiyası əsasında aparılır.
2. Hər bir məhsulun QOST 31360-2007 standart tələblərinə uyğun labaratoriya sınaqları mövcuddur.
3. Mövsümü termal xüsusiyyətlərə malik olmaqla istilik və sərinlik izolyasiyası mövcuddur.
4. Yanğına davamlıdır.
5. Ekoloji təmizdir və radiasiya daşımama xüsusiyyətinə malikdir.
6. Enerjiyə qənaət edir.
7. Səs izolyasiyası yüksəkdir.
8. Tikinti vaxtına qənaət edilir.
Nəzərə alsaq ki, bu texnologiyanın düzgün tətbiqi Azərbaycan inşaat sahəsində çoxda əhəmiyyətli şəkildə yayılmamışdır, biz AAC şirkəti olaraq qeyd olunan məsələlərə də həll yolu kimi, təklif etdiyimiz məhsulun sahədə tətbiqini öz üzərimizə götürməklə həm ustalara lazım olan təlimlərin verilməsini həm də birbaşa əvvəldən sona kimi qazbeton tikintisini özümüz etmək imkanlarımız mövcuddur.