Pilot layihələr mənzilləri daha da ucuzlaşdırdı
Nərimanovda Yaşamaq istəyənlərin nəzərinə!
Bir sıra konsaltinq şirkətləri və ekspertlər tikinti biznesinin xeyrinə qiymətlərin qalxdığı barədə xəbərlər yayırlar. Lakin bazar tam əksini göstərir - qiymətlər düşür.
"Marja" xəbər verir ki, Bakıda qəzalı vəziyyətdə olan yaşayış binalarının sökülərək yerində daha hündür və müasir yaşayış binalarının tikilməsi (pilot layihələr) qiymətləri daha da aşağı salır. Bir neçə il əvvəl Nərimanov rayonunda yeni binada mənzilin 1 kvadrat metrinin qiyməti 2000-3000 manat arasında dəyişirdi. Bu gün isə qiymətlər 1200-1500 manatadək düşüb.
Məsələn, Nərimanov rayonu, Əliyar Əliyev küçəsi 52 A ünvanında “Nerimanoff Palace” yaşayış kompleksinin tikintisinə başlanılıb. Pilot layihələrdən biri olan “Nerimanoff Palace”da mənzilin 1 kvadrat metri 1200 manata təklif olunur. Cəmi bir -iki il bundan əvvəl, bu qiymətə, Bakının Bakıxanov qəsəbəsi, Neftçilər, Qara Qarayev metro stansiyası yaxınlığında tikilən binalardan mənzil almaq olardı. Bu gün həmin ərazilərdə qiymətlər 1000 manatdan da aşağı düşüb.
“Nerimanoff Palace” bildirir ki, 1 kv.m üçün 1200 manat, kreditlə satış üçün nəzərdə tutulub. Mənzilləri ilkin 30%, qalan məbləği də 24-36 ay müddətinə faizsiz ödəməklə əldə etmək olar. Mənzili nəğd alanlara endirimlər olunur.
“Nerimanoff Palace”da 1 - otaq 60.6 kv.m, 2 - otaq 86.1 kv.m, 2 - otaq 94.7 kv.m, 3 - otaq 117.2 kv.m, 3 - otaq 129.3 kv.m və 4 - otaq 205.8 kv.m təşkil edir.
Kompleksdə uşaq bağçası, fitnes zalı, spa mərkəzi, ticarət mərkəzləri, qapalı hovuz, əyləncə mərkəzi və geniş Avtomobil Dayanacağı nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, pilot layihələr Nazirlər Kabinetinin, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin və İcra hakimiyyətlərinin nəzarətləri altında icra edilir. Belə binaların yarımçıq qalması, sənəd, qaz və elektrik enerjisi kimi problemlərinin yaranması riski çox aşağıdır.