"Tənəzzül Fed-i faizləri azaltmağa məcbur edə bilər"
Bank of America (BofA), ABŞ Mərkəzi Bankının (FED) azalan iqtisadiyyatı canlandırmaq üçün gələn il sərt pul siyasətini yavaşlatacağını və gec-tez faiz dərəcələrini aşağı salmağa başlayacağını və bunun da 10 illik xəzinə istiqrazlarının kupon faizlərini (gəlirliyini) azaldacağını gözləyir.
Marja xəbər verir ki, BofA açıqladığı hesabatında, ABŞ iqtisadiyyatının gələn ilin ortalarında tənəzzülə girəcəyini və bunun FED-i ilin sonuna doğru faiz dərəcələrini azaltmağa məcbur edəcəyini proqnozlaşdırıb. Hesabatı mətbuata BofA-nın ABŞ-da məzənnə strategiyası üzrə mütəxəssisi Mark Kabana təqdim edib.
Kabana açıqlamasında, FED-in faiz dərəcəsini 5,25 faizə qaldırana qədər faiz artırmağa davam edəcəyini proqnozlaşdırdıqlarını və mart ayına qədər 3 iclasda faiz artıraraq bu faizə çatacaqlarını qeyd edib.
ABŞ-ın 10 illik xəzinə kağızı gəlirliyinin 2023-cü ilin ilk rübündə 4%-dən azalmağa başlayacağını proqnozlaşdıran Kabana, 2023-cü ilin sonuna qədər gəlirliliyin 3,25% civarında olacağını gözlədiklərini bildirib.
Barclays da endirim proqnozlaşdırır
2023-cü ildə faiz endirimini gözləyən başqa bir bank olan Barclays-a görə, ABŞ iqtisadiyyatı 2023-cü ilin ikinci və dördüncü rübləri arasında "resessiya" görəcək.
Barclays strateqləri gələn ilin noyabr və dekabr aylarında FED-in faizlərini 25 baza bəndi azaldacağını gözləyirlər.