Bir sıra məhsullar dövlət qeydiyyatına alındıqdan sonra istehsalına, emalına və dövriyyəsinə icazə veriləcək
Gələn il yanvarın 1-dən etibarən təsdiqi tələb olunan xarici qida obyektlərindən məhsul idxalına yalnız obyekt təsdiq olunduqdan sonra icazə veriləcək.
AQTA sədri bildirib ki, bioloji aktiv qida məhsulları, qida və yem əlavələri və təbii mineral sular dövlət qeydiyyatına alındıqdan sonra onların istehsalı, emalı və dövriyyəsinə icazə veriləcək:
"Qida məhsullarının, eləcə də mineral suların üzərində "müalicəvi" sözünün yazılmasına icazə verilməyəcək və bu cür məhsulların idxalı, istehsalı mümkün olmayacaq. Qida məhsullarının markalanmasında Azərbaycan dilində məlumatlar olmadıqda həmin məhsulların idxalına və dövriyyəsinə icazə verilməyəcək"
"Qida ilə təmasda olan material və məmulatların idxalı zamanı onlara Agentlik tərəfindən verilən idxal sağlamlıq aktı, yerli istehsal olduqda isə obyektlərin qeydiyyatı tələb olunacaq. Qanun dərc olunduğu gündən 2 il sonra qida məhsullarının izlənilməsi tələbləri təmin edilmədikdə onların dövriyyəyə buraxılması qadağan ediləcək. Yem məhsullarının dövlət qeydiyyatı "yem zəncirinə" nəzarətilə əvəz olunacaq", - AQTA sədri vurğulayıb.