EUR/USD məzənnəsi keçən həftə foreks bazarlarında 1.11$-a kimi ucuzlaşdıqdan sonra yenidən 1.12$-a kimi bahalaşıb və bu səviyyənin üzərində möhkəmlənərsə, 1.13$-a kimi də bahalaşa bilər. Bununla yanaşı, maliyyə bazarlarında Amerika Mərkəzi Bankının (FED) növbəti faiz artımı üzrə gözləntilərin zəifləməsi də dolların ucuzlaşmasına səbəb ola bilər.
GBP/USD valyuta cütlüyünün qiyməti də 1.28$ ətrafında ticarət edilir və 1.30$-a kimi də bahalaşa biləcəyi proqnozlaşdırılır. Eyni zamanda, bu həftə investorların diqqət mərkəzində olacaq önəmli hadisələrdən biri də İngiltərə ilə Avropa Birliyi arasında BREKSİT danışıqlarının başlamasıdır. BREKSİT ilə bərabər İngiltərədə qurulacaq yeni hökümət fonunda hadisələrin də məzənnəyə güclü təsir edə biləcəyi gözlənilir.
Türkiyə maliyyə bazarlarında Türk lirəsinin qiyməti cümə günü yenidən bahalaşmağa başlayıb. Türkiyədə iqtisadi inkişafın sürətlənməsi, xüsusilə ixrac potensialının güclənməsi ilə bağlı xəbərlər Türk lirəsinin qiymətinə də müsbət təsir edir. Ölkədə işsizliyin azalması ilə yanaşı iyun ayında istehlak inamının da artması tendensiyası Türk lirəsinin qiymətinə müsbət təsir edə biləcəyi gözlənilir və beləliklə, qiymətin 3.41TL-ə kimi bahalaşacağı proqnozlaşdırılır.
Enerji bazarlarında isə Avropanın Brent markalı neftin bir barel qiymətinin ucuzlaşmasında zəifləmə müşahidə edilir və qiymət 47$-ın üzərində ticarət edilməkdədir. Qiymətin gələcək günlər ərzində də 46-47$ aralığında ticarət ediləcəyi proqnozlaşdırılır. Qeyd etmək lazımdır ki, dünya birjalarında dolların ucuzlaşması neft qiymətlərinə də müsbət təsir edir.
Əlvan metallar bazarlarında da qızıl qiymətinin eniş trendində zəifləmənin şahidi oluruq. 1251$-a (40.1 $/qram) kimi ucuzlaşan qızılın bir unsiya üzrə qiyməti gələcək günlər ərzində yenidən 1276$ (40.9 $/qram)kimi bahalaşa bilər.