İnvestAZ-dan dünya maliyyə bazarları ilə bağlı həftəlik analiz
Avro, funt və qızıl ucuzlaşmaqdadırInvestAZ İnvestisiya şirkətinin analitikləri bu həftə üzrə dünya maliyyə bazarlarında son vəziyyət və qısa müddət ərzində gözlənilənlərlə bağlı məlumat verib.
Amerikanın əmək bazarına dair fundamental göstəricilərin qarışıq açıqlanması qeyri-müəyyənliyi artırmaqla yanaşı, dolların da müqavimətlə rastlaşmasına səbəb olur. Bu qısa müddət ərzində avroya olan tələbi artırsa da EURUSD məzənnəsində ucuzlaşmanın davam edəcəyi proqnozlaşdırılır.
Texniki təhlillərə əsasən, məzənnə 1.11$-ın altında qaldıqca 1.09$-a kimi ucuzlaşa bilər.
GBPUSD məzənnəsində də ucuzlaşmanın 1.31$-ın qırılması ilə 1.30$-a kimi davam edəcəyi proqnozlaşdırılır.
USDTRY məzənnəsində 14 - 15TL aralığında üfüqi dalğalanma davam edir və növbəti istiqamət sözügedən səviyyələrdən birinin qırılması ilə müəyyən olunacaqdır. Bazar ertəsi Bakı vaxtı ilə saat 11:00-da Türkiyədən dərc ediləcək inflyasiya ilə bağlı göstəricilər də investorların diqqət mərkəzindədir.
Enerji birjalarında təklifin artması ilə Brent 106$-a ucuzlaşıb və trend 95$-a kimi davam edə bilər.
FED-in sərt monetar siyasətinə davam etməsi, qızılın da ucuzlaşmasına səbəb olur. 1913$-ın (61.5 $/qram) qırılması ilə bir unsiya üzrə qiymət 1890$-a (60.8 $/qram) kimi dəyər itirə bilər.