Qida istehsalında təhlükə - Məhsullar çirkli konveyer lentində istehsal olunur
“Bir sıra istehsalçılar konveyer lentini vaxtında dəyişdirmir, konveyer lentini tam aşınana qədər işlədirlər, bu da çirklənməyə səbəb olur və qida gigiyenası üçün təhlükəlidir”Qida sənayesində konveyer lentləri - Nələrə diqqət etmək lazımdır?
“Mikroorqanizmlərin nəzarətsiz böyüməsini məhdudlaşdırmaq üçün konveyer lentlərini istismar müddətindən asılı olaraq dəyişdirmək lazımdır.Təəssüf ki, bəzən istehsalçılar çirklənməni nəzərə almayaraq konveyer lentini tam aşınana qədər işlədirlər ki, bu da qida gigiyenası üçün təhlükəlidir”.
Bunu Marja-ya açıqlamasında “GST Company” şirkətinin direktoru Azər Orucov bildirib.
İş adamı qeyd edib ki, konveyer sistemi xammalın, yarımfabrikatların və son məhsulların daşınmasını həyata keçirən, qida istehsalı zəncirində vahid əməliyyatdır. Buna görə də bu əməliyyat qida emalı sənayesində geniş istifadə olunur.
“Qida təhlükəsizliyi - əsasən qorunmayan məhsullar daşındıqda çirklənməyə nəzarətdən asılıdır. Beləliklə, konveyerlər qida sənayesində qida gigiyenası baxımından kritik bir sahə hesab olunur, çünki lentlər mikroorqanizmləri bir məhsuldan digərinə çarpaz ötürərək çirklənmədə iştirak edə bilər, eyni zamanda bir istehsal sahəsindən digərinə keçə bilər.
Təəssüf ki, bu avadanlığın təmizlənmə qabiliyyəti nadir hallarda optimallaşdırılır. Lentlər yüksək dərəcədə aşınmaya məruz qalır, üzərində mikro çatlar əmələ gəlir, mikroorqanizmlər o çatlarda yerləşir və onları təmizləmək mümkün olmur. Bundan əlavə, effektiv gigiyena əməliyyatlarının həyata keçirilməsini çətinləşdirən bir çox konveyer növləri var”,- Azər Orucov deyib.
Şirkətin rəhbəri vurğulayıb ki, mikroorqanizmlərin nəzarətsiz böyüməsini məhdudlaşdırmaq üçün konveyer lentlərini istismar müddətindən asılı olaraq dəyişdirmək lazımdır: “Təəssüf ki bəzən istehsalçılar çirklənməni nəzərə almayaraq konveyer lentini tam aşınana qədər işlədirlər ki, bu da qida gigiyenası üçün təhlükəlidir”.
“GST Company” MMC qida sənayesində istifadə olunan konveyer lentlərinin istənilən ölçüdə satışını və servisini həyata keçirir.Təklif olunan lentlər Hollandiya istehsalı olmaqla müvafiq sertifikatlara malikdir. Çox işlənən konveyer lentləri şirkətin anbarında mövcuddur ona görə çatdırılma vaxtı xidmətdən asılı olaraq 1-2 gün çəkir.
“GST Company” MMC 2016 cı ildən fəaliyyət göstərir. Şirkət avtomobil servislərində, tikinti konstruksiya sənayesində, neft sənayesində və qida sənayesində işlənən köməkçi materialların satışı ilə məşğuldur. “GST Company aparıcı Avropa istehsalçılarının məhsullarını və həllərini təklif edir. Fəaliyyətində əsas hədəf hər gün dəyişən yenilənən texnologiyanı öyrənib yerli bazara inteqrasiya edərək istehsal prossesinin optimallaşmasında müştərilərə xidmət göstərmək və inkişaf etməkdir.