“İnvest-AZ”dan həftəlik təhlil - Avro, neft və qızıl ucuzlaşa bilər
Rusiya - Ukrayna müharibəsi fonunda avro və funt üzərində təzyiqlər artmaqda davam edir. Həmçinin çərşənbə günü keçirilən toplantısında FED-in faiz artımı ehtimalları da EURUSD cütlüyündə eniş tendnesiyasının dərinləşməsinə səbəb olur. Məzənnə 1.09 həddi altında qalsa, 1.07 hədlərinə qədər ucuzlaşa bilər.
Bu həftə cümə axşamı Bakı vaxtı ilə saat 14:00-da Avrozonadan dərc ediləcək inflyasiya göstəriciləri və AMB sədri Kristin Laqartın açıqlamaları investorların diqqət mərkəzində olacaqdır.
Eyni texniki mənzərə GBP/USD məzənnəsində də müşahidə edilir. Lakin cümə axşamı günü keçirilən iclasdan sonra, İngiltərə Mərkəzi Bankının dekabr ayından bəri üçüncü dəfə faiz dərəcələrini artıracağı gözlənilir.Amma rəsmilərin 0.5%-lik artımdan daha çox 0.25%-lik artıma üstünlük verəcəyi düşünülür. Qərara əsasən məzənnədə ciddi dalğalanma müşahidə oluna bilər.
USD/TRY məzənnəsində lirənin zəiflədiyi müşahidə olunur. Məzənnə 14.87 həddi üzərinə yüksələ,15.91 həddinə qədər bahalaşa bilər. Cümə axşamı diqqətlər TCMB-nin növbəti toplantısına yönələcək.
Rusiya-Ukrayna müharibəsi fonunda bahalaşan neft qiymətlərində hazırda korrektiv enişlər yaşansa da, eniş tendensiyası divergensiya ilə müşahidə olunur. Brent neftinin qiyməti 115$--ın üzərinə yüksəlsə, artım tendensiyası davam edə bilər. Enerji birjalarında neftə olan tələbin yüksək olması ilə yanaşı, təklifin artması ehtimalları Brent qiymətinin 93$-a enməsinə səbəb olub və korreksiya 88$-a kimi dərinləşə bilər.
Qlobal risklər səbəbilə qızıla tələb yüksək olsa da, bu həftə FED-in faiz artımı ehtimalları fonunda qızılda enişlər müşahidə olunur. Qiymət 1958$-ın altına düşsə, eniş tendensiyası 1880$-a kimi davam edə bilər.