Summers: Fed hər yığıncağında faiz artıra bilər
ABŞ-ın keçmiş maliyyə naziri Lawrence Summers, FED-in növbəti hər iclasında faiz artıra biləcəyini, bəzi yığıncağında isə faizin artırılmasının 0,25 baza bəndindən çox ola biləcəyini söyləyib.ABŞ-ın keçmiş maliyyə naziri Lawrence Summers Bloomberg-ə verdiyi müsahibəsində, investorların FED-in növbəti hər yığıncağında faiz artırması ehtimalına hazır olmaları barədə xəbərdarlıq edib.
Marja xəbər verir ki, Summers, "Yüksək inflyasiya davam etdikcə, bazarlar bu ilin qalan hər iclasında faiz artırılacağı ehtimalına və bəzi yığıncaqlarda 0,25 bənddən çox artım olacağı ehtimalına hazır olmalıdır" deyib.
Summers, FED-in faizi artırmaqda gecikdiyini də əlavə edib.
FED-in 2022-ci ildə etimadı bərpa etmək üçün azı dörd dəfə faiz artırmağa ehtiyacı olduğunu söyləyən Summers, o vaxtdan bəri maaş və qiymət artımının da sürətləndiyini vurğulayıb.
Bazarlar FED-in pandemiyadan sonra ilk dəfə faizi Martda artıracağını gözləyirlər. Bloomberg-in opsion müqavilələrinin qiymətindən hesablamalarına görə, mart və may aylarında faiz 0,25 bənd artırıla bilər. Treyderlər mart ayında 0,50 bəndlik artım ehtimalının 40% olduğunu düşünürlər.