"Aşağı faiz dövrü bitdi"
Qlobal investisiya bankı "Goldman Sachs"ın iqtisadçıları, inflyasiyada gözləniləndən yüksək bir artım və hökumət xərclərinin artması ilə əlaqədar olaraq aşağı faiz dövrünün sona yaxınlaşdığını bildirirlər.
Marja xəbər verir ki, "Goldman Sachs"ın iqtisadçılarına görə, xüsusilə sərmayəyə olan güclü tələb və inflyasiya proqnozlarında artım ilə yüksək faizlərin olacağı uzun dövr başlaycaq.
İqtisadçılar, "Bir çox inkişaf etmiş ölkədə faiz dərəcələrinin aşağı səviyyələrdən yüksələcəyini gözləyirik. Bu da hazırda istiqraz bazarında qiymətlərdə əks olunur", -şəkilində bildiriblər.
Məşğulluq bazarında və qlobal tədarükdəki çətinliklər, artan tələb, enerji qiymətlərinin yüksəlməsi inflyasiyanın sürətlənməsinə səbəb olur.
Goldman, faiz dərəcələrinin qlobal maliyyə böhranından sonrakı dövr ilə müqayisədə 0,50 bənd yuxarıda ola biləcəyini qeyd edib.
Qeyd edək ki, ABŞ Mərkəzi Bankının (Fed) 2022-ci ildə azı 2 dəfə faiz artıracağı gözlənilir. Əgər inflyasiya gözləndən daha qalıcı olsa, Fed inflyasiyanı nəzarətdə saxlamaq üçün daha sürətli hərəkət edə bilər.