EUR/USD məzənnəsi keçən heftə ərzində 1.09$ ətrafında ticarət olunub. Təhlillərə görə, qiymət yenidən 1.0820$-a kimi ucuzlaşarsa və bu səviyyənin altında qalarsa, 1.0718$-a kimi də ucuzlaşa bilər. Bu həftə isə məzənnəyə təsiri baxımından Fransada keçiriləcək prezident seçkisinin yekun mərhələsi və Avropa Mərkəzi Bankının siyasəti fonunda gözləntilər, Amerikanın əmək bazarında son vəziyyət və hökümətinin yeni vergi islahatı ilə bağlı açıqlamaları investorların diqqət mərkəzində olacaqdır.
Böyük Britaniya funt sterlinqin qiyməti müəyyən korreksiyadan sonra yenidən 1.29$-a kimi bahalaşıb. Böyük Britaniyanın hökümətinin Avropa Birliyi ilə bağlı siyasi kursunun müəyyən olunması funtun qiymətinə olan inamı artırır. Ölkədə inflyasiya və işsizlik kimi digər iqtisadi göstəricilərin də son 3 ilin ən yaxşı səviyyəyə kimi yüksəlməsi, funta dəstək olan amillərdəndir və növbəti artım hədəfinin 1.3050$ olacağını deməyə əsas verir.
Türkiyə maliyyə bazarlarında isə Türkiyə Mərkəzi Bankının siyasətini daha da sərtləşdirməsi və digər amillər türk lirəsinin bahalaşmasına, dolların isə cari ilin minimum səviyyəsinə kimi ucuzlaşmasına səbəb olmuşdur. Artıq 3.54TL-ə kimi bahalaşan Türk lirəsi 3.51TL-ə kimi də dəyər qazana bilər.
Enerji bazarlarında isə bazarlarda təklifin yenidən artması ilə neft qiymətlərinin 50$-a kimi ucuzlaşmasının şahidi oluruq. Lakin növbəti günlərdə neft ölkələrinin ixracın məhdudlaşdırılması razılaşmasının ilin sonun kimi uzadılması danışıqları qiymətlərin yenidən 54$-a kimi bahalaşmasına təsir edə bilər.
Əlvan metallar bazarlarında qızılın bir unsiya üzrə qiyməti 1260$-a (40.4$/qram) kimi ucuzlaşıb və cari həftə ərzində də qiymət bu səviyyənin altında qalarsa, əlavə olaraq 1246$-a (40.0$/qram) kimi də ucuzlaşa bilər.