InvestAZ İnvestisiya şirkətinin analitikləri bu həftə üzrə dünya maliyyə bazarlarında son vəziyyət və qısa müddət ərzində gözlənilənlərlə bağlı məlumat verib.EUR.
Beynəlxalq valyuta birjalarında FED-in yumşaq monetar siyasətini daha da genişləndirəcəyi ehtimalları, EURUSD məzənnəsində bahalaşma proqnozlarını da gücləndirib. Bu istiqamətdə investorlar məzənnənin 1.1650$-ın qırılmasını gözləyirlər.
Bununla yanaşı, cümə günü Bakı vaxtı ilə saat 16:30-da açıqlanacaq Amerikanın əmək bazarına dair önəmli fundamental göstəricilr də diqqət mərkəzində olacaqdır.
İngiltərə hökümətinin məşğulluğun qorunması istiqamətində yeni qəbul etdiyi proqramı, GBPUSD məzənnəsində də bahalaşma ehtimallarını artırıb. Təhlillərə əsasən, 1.28$-ın qırılması ilə funt sterlinq 1.30$-a kimi bahalaşa bilər.
Dollar lirəyə nisbətən də ucuzlaşır. USDTRY məzənnəsi bazar ertəsi 7.78TL-dən müqavimətlə rastlaşaraq, ucuzlaşmağa başlayıb və 7.61TL-ni də qıraraq, altında qalarsa, ucuzlaşma 7.55TL-yə kimi davam edə bilər.
Enerji birjalarında neft qiymətləri növbəti dəfə 42$-da müqavimətlə rastlaşaraq, ucuzlaşmağa başlayıb. Təhlillərə əsasən, 41$-ın qırılması ilə ucuzlaşma 439$-a kimi davam edə bilər.
Əlvan metallar bazarlarında da qızılın qiyməti 1849$-da (59.5 $/qram) dəstək görməkdədir. Hazırda üfüqi korreksiya edən qiymətin, 1877$-ın (60.4 $/qram) qırılması ilə 1917$-a (61.6 $/qram) kimi də dəyər qazana biləcəyi proqnozlaşdırılır.