Milyonlar işsiz qalıb, onun sərvəti rekord qırır
Koronavirus epidemiyası səbəbilə ABŞ-da üç həftədə 17 milyon adam işsiz qalıb, e-ticarət və informasiya nəhəngi Amazon-un rəhbəri Cef Bezosun (Jeff Bezos ) sərvəti isə artıb.
Marja xəbər verir ki, Bloombergin Milyarderlər İndeksi məlumatlarına görə, dünyanın ən varlı adamı olan Bezos, ilin əvvəlindən bu yana sərvətini 24,9 milyard dollar artıraraq 140 milyard dollara yüksəldib və rekord yeniləyib.
Bloomberg-in mövzu ilə bağlı xəbərində, "Dünyanın ən zəngini bir pandemiya dövründə belə və bəlkə də pandemiya sayəsində zənginləşir" şərhinə yer verilib.
Epidemiya ilə əlaqədar olaraq yüz milyonlarla adam evlərində qalarkən, e-ticarət şirkəti Amazon-un sifarişləri artıb. 2 trilyon dollarlıq təşviq paketinin də dəstəyi ilə Amazon-un səhmləri son bir ayda 36,5% dəyər qazanıb.
Bezosun boşandığı həyat yoldaşı MacKenzie Bezos-un da sərvəti 45,3 milyard dollara çatıb və ən varlı adam 500 siyahısında 18-ci yerə yüksəlib.
WALMART VƏ TESLA-NIN SAHİBLƏRİ DƏ ZƏNGİNLƏŞİRLƏR
Pərakəndə nəhəngi Walmart-ın səhmləri də bahalaşıb və Walton ailəsinin cəmi sərvəti ilin əvvəli ilə müqayisədə 5% artımla 169 milyard dollara yüksəlib.
Tesla-nın İcraçı direktoru İlon Maskın (Elon Musk) sərvəti də bu il 11,2 milyard dollar artımla 38,7 milyard dollara yüksəlib.
Zoom-un qurucusu Eric Yuanın sərvətindəki artım isə 4,3 milyard dollardır.