Azərbaycan şirkəti 204 milyon avroluq layihədə
Serbiyada Azərbaycan şirkətinin də tikintisinə cəlb olunduğu Belqrad dairəvi yolunun təməlqoyma mərasimi keçirilib. Mərasimdə Serbiya Respublikasının Prezidenti Aleksandr Vuçiç, bu ölkənin dövlət rəsmiləri, Çin Xalq Respublikası və Azərbaycan Respublikasının Serbiyadakı səfirliklərinin təmsilçiləri və tikintiyə cəlb olunan şirkət nümayəndələri iştirak ediblər.
"Marja" xəbər verir ki, ümumi dəyəri 204 milyon avro olan layihə 4, 5 və 6-cı sektorla bölünməklə 3 hissədən ibarətdir. Maliyyənin 85 faizini “Exim Bank of China”, 15 faizini isə Serbiya hökuməti ayırıb.
Tikinti işlərini Çin Xalq Respublikasının “Power Construction Corporation of China Ltd” və Azərbaycan Respublikasının “AzVirt” MMC şirkətləri podratçı olaraq birlikdə həyata keçirəcək. “AzVirt” MMC layihənin 4-cü sektor üzrə 7,7 kilometrlik və 6-cı sektor üzrə 9,6 kilometrlik hissələrinin, eləcə də 7 ədəd körpü və üst keçidi, 2 ədəd tunelin tamamlama işləri və 1 ədəd tunelin inşasını icra edəcək. Tikintinin 2021-ci ildə tamamlanması planlaşdırılır.