Trump: Avropa Birliyi ticarətdə bizə düşməndir
ABŞ Prezidenti Donald Tramp, Rusiya Prezidenti Putin ilə görüşü öncəsi verdiyi açıqlamada "Ticarətdə bizə etdikləri məsələsində Avropa Birliyinin (AB) düşmən olduğunu düşünürəm", -deyib.
"Marja" xəbər verir ki, Tramp, Putin ilə görüşmək üçün getdiyi Finlandiyanın paytaxtı Helsinki səfəri ərəfəsində CBS televiziyasında açıqlamalar verib.
Tramp, "Bizim çox düşmənimiz var. Ticarətdə bizə etdikləri məsələsində Avropa Birliyinin düşmən olduğunu düşünürəm. İndi Avropa İttifaqından gözləməyəcəksiniz, lakin düşməndilər" şəklində danışıb.
Çini, iqtisadi olaraq Rusiyanı da müxtəlif şəkillərdə "düşmən" kimi təsvir edən Tramp, "Amma bu onların pis olduğu demək deyil. Onların rəqabətə davamlı olduğu mənasına gəlir",- deyib.
Trump, Avropa ölkələrinin bir çoxunun NATO çərçivəsində öhdəliklərini yerinə yetirmədiyini də qeyd edib.
Tramp ötən həftə NATO Sammitində iştirak etmək üçün Belçikanın paytaxtı Brüsseldə idi. Daha sonra Londona görüşlər keçirən Tramp bu gün Helsinkidə Putin ilə görüşəcək.