Azərbaycanda 4 bankın nağd vəsaitləri kəskin artıb
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 30 bankdan 23-ü bu il aprelin 1-nə olan vəziyyətə görə, nağd vəsaitlərinin ayrıca illik müqayisədə dinamikası barədə məlumat verib ki, bunlardan da 12-də müsbət, 11-də isə mənfi dinamika müşahidə edilib.
Ötən il nağd vəsaitlərini ən çox artıran banklar "Atabank" (8,2 dəfə), "NBC Bank" (4,3 dəfə), "Günay Bank" (2,8 dəfə) və "Amrah Bank"dır (2,2 dəfə).
Nağd vəsaitlərin ən aşağı dinamikası isə "Ziraat Bank Azərbaycan"da (2,3%) qeydə alınıb.
İl ərzində nağd vəsaitləri azalmış 11 bank arasında ən kəskin azalma Pakistan Milli Bankının Bakı filialında (48,8%), ən yumşaq azalma isə "Bank Respublika"da (3,4%) baş verib.
Nağd vəsaitlərinin dinamikasını açıqlamayan banklar "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı", "Azər-Türk Bank", "Bank of Baku", "Express Bank", İran Milli Bankının Bakı filialı, "PAŞA Bank" və "Rabitəbank"dır.
5 bankın nağd vəsaitləri 50 milyon manatdan çoxdur
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 30 bankdan 23-ü bu il aprelin 1-nə olan vəziyyətə görə, nağd vəsaitlərinin məbləğini ayrıca açıqlayıb ki, bunlardan da 5-də sözügedən göstərici 50 milyon manatdan çoxdur
Bunlar "Kapital Bank" (358,398 milyon manat), "Access Bank" (75,048 milyon manat), "Xalq Bank" (60,703 milyon manat), "Bank Respublika" (52,666 milyon manat) və "AFB Bank"dır (50,98 milyon manat).
Qalan 18 bankdan 14-nün nağd vəsaitləri 10 - 50 milyon manat arasında, 4 bankın nağd vəsaitləri isə 10 milyon manatdan azdır. Nağd vəsaitləri ən az olan bank ölkədə ən kiçik bank sayılan Pakistan Milli Bankının Bakı filialıdır. Filialın nağd vəsaitləri cəmi 153 min manatdır.
Nağd vəsaitlərinin məbləğini açıqlamayan banklar "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı", "Azər-Türk Bank", "Bank of Baku", "Express Bank", İran Milli Bankının Bakı filialı, "PAŞA Bank" və "Rabitəbank"dır.