"VTB Bank" Azərbaycanın bank sektorunu zərərə saldı
Azərbaycanın bank sektoru 2018-ci ilin 1-ci rübünü 55,9 milyon manat zərər ilə başa vurub.
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasından “Marja”ya daxil olmuş icmala görə, yanvar-mart dövründə bankların faiz gəlirləri 428 milyon manat, qeyri- faiz gəlirləri isə 114,5 milyon manat təşkil edib.
Xərclər çıxıldıqdan sonra sektorun 147,9 milyon manatlıq əməliyyat mənfəəti yaranıb. Ehtimal olunan kredit və depozit itkiləri üçün ehtiyatlara 197,5 milyon manat ayrıldığına görə bank sektoru zərər edib.
Qeyd edək ki, bank sektoru üzrə zərərin yaranması VTB Bank (Azərbaycan)-ın 2018-ci ilin yanvar-mart dövrünü 247 milyon 412 min manat zərər ilə başa vurmasıdır. Bank açıqlamışdı ki, ilk rübdə ehtiyatlara 237 milyon 430 min manat ayırıb. Daha ətraflı oxuyun: Azərbaycandakı bank zərəri ilə tarix yazdı
2018-ci ilin 1-ci rübünü 7 bank zərər ilə başa vurub. 7 bankın birlikdə zərəri 23 bankın mənfəətini üstələyib. Bu səbəbdən bank sektoru üzrə yekun nəticə mənfidir.