Qlobal bazarların səbirsizliklə gözlədiyi kritik qərar açıqlandı. Fed inflyasiyanın hədəfə yaxın olduğunu qeyd etdi.
ABŞ Mərkəzi Bankının (Fed) qərar orqanı olan Federal Açıq Bazar Komitəsinin (FOMC) iki gün davam edən iclası başa çatıb.
"Marja" xəbər verir ki, iclasda uçot dərəcəsi (pul siyasəti faizi olan federal maliyyələşdirmə faizi) dəyişdirilməyərək 1.50 - 1.75 faiz aralığında saxlanıb.
Analitiklər də Fed-in faizi qaldırmayacağını gözləyirdilər. Gözlənildiyi kimi Fed May toplantısında faiz dərəcələrində dəyişikliyə getmədi.
Fed yaydığı açıqlamada "İnflyasiya 2 faiz hədəfinə yaxındır" - qeyd edib.
Fed, məşğulluqda güclü yüksəliş olduğunu və iqtisadi fəaliyyətlərin mülayim qaldığını bildirib. İqtisadi mənzərənin "ümumilikdə balanslı" olduğu ifadə edilib.
Açıqlamada, Fed rəsmilərinin faiz artırılması yolundan istiqamət dəyişdirdiklərinə dair bir qeyd yoxdur.
Açıqlamada, "İnflyasiya illik müqayisədə Komitənin müəyyənləşdirdiyi 2 faiz hədəfinə orta müddətdə yaxındır. Komitə, iqtisadi şərtlərin Fed-in gələcəkdə edəcəyi mərhələli faiz artımlarını zəmanət altına alacaq şəkildə inkişaf etməsini gözləyir" ifadələrinə yer verilib.
Fed-in rəsmi şəxsləri inflyasiyanın 2 faiz hədəfini keçməsinə icazə verməyə hazır ola bilərlər.
Həmçinin FOMC, Mart ayındakı açıqlamaqda iqtisadi mənzərənin "son aylarda gücləndiyi" şəklindəki ifadəni bu dəfə yığışdıraraq, ilk rübdə iqtisadi artımdakı zəifliyi qeyd edib. Həmçinin Komitə, ilk rübdə müəssisə investisiyalarındakı güclü artımı vurğulayıb.
ABŞ-da iqtisadi artım, ötən ilin son rübündə 3%-in üzərində baş verdikdən sonra, ilin ilk rübündə 2.3%-ə yavaşlamışdır.
Rəsmi şəxslər, iqtisadi mənzərəyə dair qısamüddətli risklərin "demək olar ki, balanslı" olduğuna dair fikirlərini dəyişməyiblər. Bu vəziyyət, Fed rəsmilərinin faizləri yavaş bir şəkildə artırmaq şəklindəki fikirlərini dəyişdirməyə hazır olmadıqlarına işarə edir.
Fed-in açıqlamadakı qiymətləndirmələri, bu il İyun ayındakı toplantıda ikinci dəfə faizləri artıracağına dair gözləntiləri yəqin ki, dəyişməyəcəkdir.
Faizlərin dəyişdirilməyərək 1.50-1.75 faiz aralığında saxlanılması qərarı sıfıra qarşı səkkiz səslə qəbul edilib. Bu FOMC iclasının ardından mətbuat konfransı keçirilmədi.
Fed Mart ayı toplantısında faizləri 25 bənd artıraraq 1,50-1,75 faiz aralığına qaldırmışdı.
Bir çox bazar oyunçusu ilin qalan dövründə Fed-dən daha 2 faiz artımı gözləyir, ancaq 3 dəfə də faiz artımı gözləyənlər var.
Növbəti Fed iclası İyunun 12-13-də keçiriləcək.
Hələlik Dollar qərara kəskin reaksiya verməyib.