Amaniyadan ABŞ-a reaksiya - "ZƏRƏRLİ OLACAQ"
Almaniyanın Baş naziri Angela Merkel, ABŞ-ın dəmir və alüminium idxalına əlavə vergilər tətbiq etməsinin hər kəs üçün zərərli olacağını deyib.
"Marja" xəbər verir ki, Merkel, Münhendə Almaniya iqtisadiyyatının nümayəndələri ilə görüşünün ardından verdiyi açıqlamada, ABŞ-ın müəyyən məhsullar üçün gömrük vergilərini qaldırmasını narahatlıqla qarşıladıqlarını bildirib.
"Əlavə vergilərin olması yaxşı deyil. Bunun yalnız bir ölkəyə deyil, iqtisadiyyata təsiri var. Nəhayət hər kəs üçün zərərli olacağına inanırıq",- deyən Merkel, kimsənin bundan qazanclı çıxmayacağını ifadə etdib.
Buna görə də məsələyə dair ABŞ ilə danışıqlar aparmaq istədiklərinə diqqəti çəkən Merkel, "Əlbəttə, biz Avropa tərəfi olaraq da reaksiya göstərə bilərik",- deyib.
Prioritetin ABŞ ilə danışıqlar aparmaq olduğunu dilə gətirən Merkel, "ABŞ ilə ticarət müharibəsi olacağından həqiqətən qorxursunuz? sualına, "Mən indi müharibə sözünü ağzıma almaq istəmirəm. Bu indi bizə kömək etməz", -cavabını verib.
Almaniya hökumətinin sözçüsü Georg Streiter də Alman hökumətinin birtərəfli əlavə vergiləri rədd etdiyini bildirərək, "Biz bu gömrük vergilərini hüquqa zidd görürük", deyib
Əlavə vergilərin deyildiyi kimi, ABŞ-ın milli təhlükəsizliyi ilə hər hansı bir əlaqəsi olmadığını və tamamilə iqtisadi maraqlara xidmət etdiyi fikrində olduqlarını qeyd edən Streiter, ABŞ-ın bu qərarını Avropa Birliyi çərçivəsində yaxşı bir şəkildə təhlil edərək, necə bir cavab veriləcəyini düşünəcəklərini vurğulayıb.