Bakının bu hissəsində 1 hektarda cəmi 100 ailə yaşayacaq
Ağ Şəhər layihəsində 1 hektar ərazidə 100-110 ailə yaşayacaq. Bu barədə layihədəki yaşayış kompleksindən bildirilib.
Məlumata görə, Ağ Şəhər bir çox standartları qoruyur: "Bu standartlar nələrdir? Məsələn, kvadart metr ərazidə adambaşı yaşayış standartı var. Bakıda ən sıx yaşayış olan ərazi 28 May Metrosu ətrafıdır. Şəhərin bu hissəsində bir hektar ərazidə 1200-1400 ailə yaşayır. Ağ Şəhərdə isə eyni ərazi üçün 100-110 ailənin yaşaması nəzərdə tutulub. Göründüyü kimi, ortada 10 dəfə fərq var. Burada həmin standartları qoruyuruq”.
Layihə üzrə bəzi yaşayış komplekslərində isə bu rəqəm hətta 90 ailəyə qədər aşağıdır: “Yaşayış kompleksinin hektar yarım ərazisi var və bu ərazidə cəmi 90 ailə yaşayacaq. Yəni böyük bir kompleksdə 90 ailə bir-birini tanıyacaq”.
Kompleksdən bildirilib ki, Ağ şəhərdə bütün infrastruktur nəzərə alınıb. Yəni, burada dövlət məktəblərindən, xəstəxanalardan, biznes mərkəzləri və hotellərdən tutmuş heyvanlar üçün nəzərdə tutulan xəstəxanalara kimi hər şey olacaq:”Yaşayış üçün nə lazımdırsa, bu layihədə var”.