Bu ölkə qərar verdi - Şəhər mərkəzinə giriş 50 manat!
Birləşmiş Krallığın paytaxtı Londonda, şəhər mərkəzinə girişdə köhnə avtomobillərdən daha çox pul alınacaq. 11 funt-sterlinq olan şəhər mərkəzinə giriş ödənişi 21.5 funt-sterlinq (təxminən 50 manat) olaraq müəyyən olunub.
"Marja" "BBC Radio 4"ə istinadən xəbər verir ki, London Bələdiyyə sədri Sadık Han, 2006-cı ildən əvvəl qeydiyyata alınmış vasitələrin şəhər mərkəzinə girişlərində alınan ödəniş 10 funt-sterlinq artırılaraq 21,50 funt-sterlinqə yüksəldildilib.
Qərarın paytaxtda bu gündən etibarən tətbiqinə başlanıb.
Londonda 2006-cı ildən sonra qeydiyyata alınmış vasitələrə isə şəhər mərkəzində həftə içi 07.00-18.00 saatlarında 11,50 funt-sterlinq "maşın tıxacı ödənişi" tətbiq olunur.
Han, "Londonda hava çirklənməsi ilə əlaqədar bir böhranı var. Hər il təxminən 9 mindən çox insan hava çirklənməsi səbəbindən erkən yaşda həyatını itirir. Ciyərləri tam inkişaf etməmiş astmatik uşaqlar, bunama və ifliclə mübarizə aparan yaşlı xəstələr çirkli havadan birbaşa təsirlənirlər",-ifadələrini istifadə edib.